Kilka informacji o malarstwie chińskim

Nasz sklep - galeria oferuje m.in. przedmioty, które określiliśmy wspólna nazwą "Sztuka Orientu".

Są to bezpośrednio sprowadzane przez nas z Tajwanu, autentyczne, ręcznie malowane obrazy, kaligrafie, a także wachlarze. Autorem kaligrafii oraz obrazów jest nasz znajomy artysta Bishan.

Tajwan to słoneczna wyspa, która już od czasów dynastii Ming zamieszkiwali min. Chińczycy Han. Ostatnia fala emigracji z kontynentu przybyła tam w czasie dochodzenia do władzy Mao Zedonga. Wtedy też, do Taipei - stolicy tego wyspiarskiego kraju, przywieziono ocaloną z Cesarskiego Pałacu w Pekinie (Zakazanego Miasta), gromadzoną tam od wielu wieków, kolekcję dzieł sztuki. Pozostawiona w Pekinie niechybnie uległaby zniszczeniu w czasach Rewolucji Kulturalnej. Tym samym, to właśnie na Tajwanie - kraju oficjalnie nieuznawanym przez większość państw świata, znalazły schronienie najcienniejsze skarby chińskiej kultury i sztuki. Zachowane, bogate zbiory rozmaitych dzieł sztuki malarskiej i użytkowej można obecnie oglądać w, ostatnio odnowionym, Muzeum Narodowym w Taipei

Kaligrafie i obrazy artysty Bishana powstają na papierze lub jedwabiu. Do ich tworzenia, przy zastosowaniu rozmaitych technik, używane są czarne lub kolorowe tusze.  Swoja tematyką i symboliką nawiązują do wielowiekowej chińskiej tradycji malarskiej. Znaki chińskie posiadają wymiar estetyczny, dlatego Chińczycy wysoko cenią umiejętność kaligrafowania, a  na obrazach umieszczane są krótkie sentencje. Są to przysłowia lub wiersze, mające stanowić dopełnienie całości wrażenia, jakie dany obraz ma wywoływać. Aby nie pozbawiać Państwa tego elementu estetycznego, sentencje te oraz symbolika obrazów są przez nas tłumaczone i wyjaśniane. Zwykle odwołują się one do tradycji taoistycznej, buddyjskiej, dobrowróżbnej, a także konfucjańskiej. Obrazy są oprawiane w jedwabne oprawy i najczęściej eksponowane w tradycyjnej formie zwoju.

Krótkie informacje na temat ogólnej symboliki obrazów możecie znaleźć Państwo na poszczególnych podstronach w kategorii Sztuka Orientu.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z pracowni Bishana

 Bishan piszący kaligrafię Xi - Szczęście

Jego warsztat pracy

Pieczęcie, które umieszcza na swoich obrazach

Pędzle, których używa się w chińskiej kaligrafii i malarstwie

Tak powstaje kaligrafia Ai - Miłość

Tak powstaje obraz z najsłynniejszym motywem chińskiej sztuki - bambusem.

Chińska sentencja na namalowanym przez Bishana wachlarzu

Bishan z ukończoną kaligrafią Ai - Miłość.

Przepiękny duży obraz Kwiaty Śliwy, który prosto z pracowni Bishana trafił do naszego sklepu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kaligrafii i obrazów Bishana w dziale

 SZTUKA ORIENTU :)